Sümela Manastır Yeniden Ziyaretçilerine Kavuşuyor

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunun Trabzon ilimizin turizmin önemli merkezlerinden olan Sümela Manastırı 4 yıllık aradan sonra ziyaretçilere yeniden açılmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamada, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un girişimleriyle restorasyon çalışmaları hızlandırılan manastırın 4 yıldan sonra yeniden ziyaretçi kabul edilmeye başlanacak.

Manastır’ın içerisinde ki birinci avluya kadar olan ilk bölüm 25 Mayıs tarihinden itibaren ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.

Kültür Turizm Bakanlığı, Sümela Manastırı ve kompleksinde sürdürülen tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra, UNESCO Dünya Kültür Miras Daimi Listesi’nde yerini almasına yönelik işlemeleri başlatacak.

2020 Yılında Restorasyon Tamamlanacak

Restorasyonu ve çevre düzenlemesi ile birlikte patika yollarda duvar ve derz yapımı döşemelerin ve merdivenlerin ahşapla kaplanması, mutfak, ayazma, papaz odası ve keşiş odalarını kapsayan bölümlerde askıya alma ve restorasyon imalatları tamamlanan Sümela Manastırı’nda, su kemerleri ve giriş bölümü üzerinde yer alan kayalık yüzeylerdeki taş temizleme işleri, dış avlu ve giriş bölümü yapıları olan tuvalet, bilet gişesi ile yine su kemerlerinin restorasyonları da tamamlandı.

Sümela çevresinde taş düşme tehlikelerine karşılık olarak 600 tonluk kaya bloğunun yerine sabitlemesi ve çelik ağla bohçalaması yapıldı.

Kültür ve Turizm bakanlığı 2015 yılında restorasyona başlamıştı. Çalışmaların güvenli olarak sürdürülebilmesi amacıyla bir yıl süreyle verilen kapatma kararı, kaya düşmelerinin tehlike yaratması ve alanın coğrafi koşullarının zorluğu nedeniyle uzatılmıştı. 2020 yılında ise ziyaretçilere tekrardan açılacaktır.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla