Ömer Hayyam Kimdir?

Edebiyat üzerinde önemli şiirlere sahip ve matematik biliminde ise önemli çalışmalar gerçekleştirmiş olan Ömer Hayyam kimdir? Hayatı hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız.

Ömer Hayyam 18 Mayıs 1048’de İran’da dünyaya geldi. Asıl tam ismi Gıyaseddin Eb’ul Fetih Ömer İbni İbrahim el-Hayyam’dır.

Nizamül-Mülk ve Hasan Sabbah ile aynı medresede okumuş, zamanın ünlü alimi Muvaffakeddin Abdüllatif ibn el Lübad’ın öğrencisi olmuştur.

Rubaileriyle bilinen ve ünlü olan Hayyam, aynı zamanda iyi bir matematikçidir. Üçüncü dereceden bilinmeyen denklemlerle ilgili yazdığı bir eserinde bilinmeyen rakamın yerine Arapça’da “şey” anlamına gelen kelimeyi kullanmıştır. Daha sonra bu eser diğer dillere çevrilirken İspanyolca’ya “Xay” olarak geçmiştir. Daha sonra bu kelime indirgenerek ilk harfi olan “x” olarak bilinmeyen rakam yerine kullanılmaya başlamıştır.

Ömer Hayyam’ın rubailerinde dünya, varoluş, Allah, devlet ve toplumsal örgütlenme biçimleri gibi hayata ve insana ilişkin konularda özgürce ve sınır tanımadan akıl yürüttüğü görülmektedir.

Bazı şiirlerinde ki ifadeler nedeni ile birçok bilim adamı, Hayyam’ın Muntezile mensubu olduğunu savunmaktadır.

“Horasan’ın yıldızı; İran’ın ve Irak’ın dahisi, feylesofların prensi Ömer” şeklinde anıldı.

4 Aralık 1131’de doğduğu yer olan Nişabur’da hayatı 83 yaşında sona erdi.

Hayyam, yaptığı birçok çalışmaların kaleme almamıştır. Ancak kendisi birçok teori ve icadın isimsiz kahramanıdır. 21 Mart 1079 yılında tamamladığı, “Celali Takvimi” olarak bilinen takvim için büyük çaba sarf etmiştir. Güneş yılına göre düzenlenen bu takvim 5000 yılda bir gün hata verirken, bugün kullandığımız “Gregoryen Takvimi” 3330 yılda bir gün hata vermektedir. Çeşitli bilim dallarında birçok eser yazan Ömer Hayyam’ın eserlerinden 18 tanesinin adı bilinmektedir.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla