Pablo Picasso Kimdir?

Tam adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de Las Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruiz y Picasso’dur sizlerinde artık bildiği gibi Picasso’nun ismi de çok dikkat çekici uzunluğunda. Picasso 25 Ekim 1881 yılında Malaga, İspanya’da doğdu. Babası da bir ressam ve resim öğretmenliği yapıyordu. Zaten onu resim yapmaya yönlendiren kişi bizzat babası oldu. Küçük yaşlarda resim yapmaya yönlendirilen Picasso’nun resim yeteneği kısa sürede keşfedildi. 1895’te Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. 1901 yılından itibaren anne soyadı olan Picasso’yu kullanmaya başladı. Eserleri İspanyol bir dergi olan Juventut’ta yayımlandı.

1900 yılında ilk kez Paris’e gitti. Dönemin yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Montmartre semtinde bir süre para içinde yaşadı. Picasso yaklaşık 1901-1904 yılları arasında ki ilk dönem yapıtlarında sıradan insanların, sirk palyaçolarının, akrobatlarının resimlerini yaptı. Büyük kentlerdeki yaşam kadar, sirk yaşamı da ilgisini çekiyordu. Ama tablolarında bu yaşamın hüzünlü yanını yansıttı. Sanatçının bu dönemi ‘Mavi Dönem’ olarak tanımlanır.

Picasso, Georges Braque ile kübizmin temellerini atmış sayılmaktadır. 1907’den 1914’e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometrik ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür.

Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portlerinde ki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir.

I. Dünya Savaşı sırasında Picasso, Jean Cocteau ile beraber Roma’da kalır. Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova’yla tanışır. Picasso ikinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yapmıştır.(Paul en Pierrot, 1925, Picasso Müzesi, Paris)

20’li yılların başında ressam klasisizme geri döner.

Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı’na göre toplam resim, 100.000 baskı 34.000 kitap resmi ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir.

Bir genelevde ki beş hayat kadınını gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Avignonlu Kadınlar, Fransa’da 1907 yazında çizilmiştir.

En tanınmış eseri Alman hava kuvvetlerinin Guernice kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. 1937’de yapılmıştır. Bu resim şuan Madrid’de Reina Sofia Müzesinde bulunmaktadır.

Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, “Bu resmi siz mi yaptınız?” diye soran bir Alman generaline, “Hayır, siz yaptınız” cevabını vermiştir. Bu resim Picasso’nun savaşa ve Guernica’nın bombalanmasına karşı duyduğu güçlü nefreti anlatmaktadır. Resimdeki insan ve hayvan figürleri acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan nefreti yansıtmaktadır.

Ayrıca 1911 yılında Leonardo Da Vinci’ye ait Mona Lisa esirini, bu eserin doğduğu şehir, Floransa’ya kaçırmakla suçlandı.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla