Twitter Kurucusu Jack Dorsey Kimdir?

Jack, 19 Kasım 1979 yılında Amerika’nın Missouri eyaletinde dünyaya gelmiştir. Çocukluk döneminde 13 yaşına kadar hayatını St Louis Mssouri’de geçiren Jack Dorsey liseyi Bishop Dbourg’da okumuştur. Daha sonrasında ise Bilim ve Teknoloji üniversitesine geçiş yapsa da burada ki bölümün ona yetersiz olduğunu düşünüp okulu bırakmıştır. New York’a gidip orada New York Üniversitesi’de öğretim hayatına başlayan Jack Dorsey burada da okulu bırakmıştır. Okulla hayatı iyi olmayan Dorsey daha sonra Kaliforniya’ya taşınmıştır.

Dünya’nın En Büyük Sosyal Ağı Twitter’ın Kuruluşu

21 Mart 2006 tarihinde dünyanın önde gelen sosyal ağı Twitter’i kurmuştur. Twitter’de ilk Tweet’i “Just Setting up my Twitter” (Twitter’ımı kuruyorum) olmuştur. 2008 yılına geldiğinde bu büyük sosyal ağın sadece 8 çalışanı vardı. 2015 yılının son çeyreğinde ise çalışan sayısının 600 den fazla olduğu açıklamıştır. Ayrıca Twitter üzerinden atılan her tweet için 0,043 kazanmaktadır. Twitter sosyal ağında yapmış olduğu büyük başarılardan sonra Square’yi kurmuş ve dünya üzerinde büyük bir yankı uyandırmıştır. Henüz Türkiye’de kullanılmayan bu sistemin amacı ise bankadan bir hesap açmadan dilediğiniz gibi emlak, çiçekçi, kuaför, manav gibi küçük işletmeciler ile iletişimi kurup, sipariş vermenize olanak tanımaktadır.

Google’ın Twitter’a Satış Teklifi

2008 yılında Technology Riview’de “35 yayın altında ki en yenilikçi 35 kişiden biri” ödülünü almıştır. Google bir dönem Twitter’i satın almak için büyük girişimlerde bulunmuş fakat sunulan fiyat teklifleri az olarak kabul edildiği için bu girişimlerde satın alma işlemini gerçekleştirememiştir. Google Twitter için 2.5 milyar dolar teklifte bulunduktan sonra Dorsey; “Bu teklifte dünyanın en iyi sosyal ağını satın alabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?” diyerek, katı bir dille reddetmiştir.

Jack Dorsey ilk başta Twitter’ı Evan Williams ve Biz Stone isimli arkadaşları ile birlikte kurmuştur. Kurarken mantıkları sadece şuydu; “arkadaşlar arasında en kolay ve basit paylaşımlar nasıl yapılır? SMS bir dönem bilindik en büyük iletişim aracıyken, belli bir karakter limiti kullanılarak bu mantığı web ortamına nasıl taşıyabiliriz?” Başarılı da oldular!

Twitter’ın Ne Kadar Kullanıcısı Var?

Dünyanın büyük sosyal ağı Twitter geçen yıl 2018 yılının ikinci çeyreğinde sonuçları açıkladı. Buna göre Twitter’ın aylık aktif kullanıcı ilk çeyreğe göre 1 milyon düşüşle 335 milyona geriledi.

Toplam gelirlerini önceki yılın aynı çeyreğine göre %24’lük artışla 711 milyon dolara çıkaran şirket, bu gelirlerinin %85’lik kısmını oluşturan 601 milyon dolarını platformlarda ki reklamlardan kazandı.

2017 yılının ikinci çeyreğinde 116 milyon zarara uğrayan şirket, 2018 yılın ikinci çeyreğinde 100 milyon kârla yaşadığı zararı kapattı. Bu kâr rakamı şirketin en büyük net kâr olarakta kayıtlara geçti.

Başka bir yazımız da Facebook’un kurucusu kimdir ? yazımızı okuyabilirsiniz.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla