Mikroskobun İcat Edilme Nedeni? Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

Bir çok alanda kullanılan mikroskop günümüzde bilim için çok önemli bir yerde fakat ilk icat edildiğinde ki kullanım amacı, günümüzde ki kullanım amacına pek benzemiyor gibi.

Günümüzde bilim insanları tarafından birçok alanda kullanılan mikroskop, hastalıkları keşfetmemizde, yeni teknolojiler elde etmemizde ve bunun gibi sayısız şekillerde bizlere çok yararlı buluşlar sağlıyor. Peki, hepimizin bildiği mikroskop acaba ilk olarak kimin aklına geldi ve niçin kullanıldı? Hep birlikte bakalım.

Tahmin edilenin aksine mikroskobu ilk kullanan insanlar, bilim insanı değildi. İşçilerdi. 17. yüzyılda Hollandalı Antonie van Leeuwenhoek (Mikrobiyolojinin babası olarakta bilinir), mikroskobu ilk icat eden kişidir. Kendisi bir kumaş tüccarı olduğu için aldığı kumaşlarda ki küçük yırtıkları kalitesini kontrol edebilmek amacıyla böyle bir alet icat etti.

Leeuwenhoek, icat ettiği bu mikroskoba başka başka parçalar ekleyerek insan oğlu için yeni bir çağın kapılarını açtı. Mikroskop ile artık kökbacaklar ve kan hücrelerinin gizemli dünyasını gözlemleyebiliyoruz.

1882 yılında Robert Koch, bu icat edilen mikroskop ile bakterileri inceleyerek, verem ve kolera gibi hastalıkların ardındaki bakterileri keşfedip sayısız hayat kurtarmıştır. 1930 yılında elektron mikroskobu icat edildi ve bilim, bir seviye daha ileri taşındı. Artık bilim insanları virüsler ve daha küçük şeyleri (örneğin hidrojen atomu gibi) çok rahat inceleyebiliyorlardı.

Günümüzde, her yıl 8 milyar dolar mikroskop harcaması yapılıyor. Kumaş yırtığı tespit edip kâr getireceği planlanan icat, günümüzde milyar dolarlar kazandırıyor. Küçük çaplı işlerin büyük geri dönüşleri var gibi gözüküyor.

en_USEnglish
tr_TRTurkish en_USEnglish
%d bloggers like this:
Skip to toolbar