Che Guevara Kimdir?

Asıl adı Ernesto Guevera de la Serna olan devrimci doktor 14 Haziran 1928’de Arjantin’in Rosario şehrinde dünyaya geldi. Kişisel özellikleri olarak hareketli ve dinamik bir yapıya sahip olan devrimci lider, edebiyat, şiir, fotoğraf, santranç ve spora olan ilgisi ile de bilinmektedir.

1948 yılında Buenos Aireos Üniversitesi’nde tıp alanında başladığı eğitimini, 1953 yılında tamamladı. Güney Amerika ülkelerine, öğrencilik zamanında gitme fırsatı buldu. İngilizce ve Fransızca dillerini akıcı bir şekilde konuşan Guevara, Latin Amerika bölgelerine ülkelerine giderek burada farklı örgütleri içerisinde yer aldı. Gittiği ülkelerde ki hastalık, fakirlik ve açlık Che Guevara’yı etkiledi. İnsanlar arasında yaşanan eşitsizlik karşısında harekete geçmesi gerektiğini düşünen Guevara, halkın silahlanması gerektiğini düşündü.

Meksika’da bulunduğu sırada Küba devriminin lideri olan Fidel Castro‘yla dostluk kurdu. Birlikte zamanın Küba diktatörü olan Flegencio Batista’yı devirebilmek için silahlı mücadeleye başladılar. Doktor olarak hizmet verdiği girdiği gruplarda ayrıca silahlı çatışmalarda da bulundu. Batista diktatörlüğünün devrilmesinde Guevara’nın büyük etkisi oldu. Küba Sanayi Bakanı olarak ülkenin ekonomik kalkınmasında ve gelişmesinde katkı sağladı. 1964 yılında Birleşmiş Milletler davetlisi olarak New Yor’a gitti. Burada farklı bölgelere giderek önemli çalışmalarda bulundu.

Kongo’da Emperyalizm’e karşı mücadelede bulundu fakat başarısız oldu. Daha sonra Bolivya’ya giderek burada bulunan silahlı gurubun başına geçti. 1967 yılında Guevara birliği ile birlikte Bolivya ordusu ile çatışmaya girdi. Çatışma sonra Bolivya hükümeti Guevara hakkında yakalanma kararı çıkarttı ve gerçekleştirilen özel bir operasyon sonrasında yakalanarak esir alındı. Esir alınan Guevara eski bir okul binasına götürülerek askerler tarafından infaz edildi. Cesedi bir küvet içerisine konularak basına gösterildi.

Che’nin ölümünden sonra Küba 3 günlük yas ilanında bulundu ve kemikleri getirilerek burada toprağa verildi.

Che Guevara’nın Eserleri

– Vietnam’la Dayanışma

– Bolivya Günlüğü

-Savaş Anıları

-Motosiklet Günlüğü

-Sosyalist Planlama

-Latin Amerika Gençliğine

One thought on “Che Guevara Kimdir?

Comments are closed.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla