J.R.R Tolkien Kimdir?

Tam adı Jhon Ronald Reuel Tolkien’dir. Tolkien, 3 Ocak 1892 yılında İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde doğdu. Ronald’ın babası Arthur Tolkien banka müdürü idi. İngiltere irmingham’lı olan aile kendilerine yeni bir hayat kurmak için Güney Afrika’ya yerleşmişti. Fakat iklim koşullarının olumsuzlukları nedeniyle kısa zamanda anne Mabel’i, Ronald ve küçük kardeş Hilary’i de alıp İngiltere’ye dönmeye itti.

İlerleyen zaman dilimi içerisinde baba Arrhur’un da dönmesi ile eski günlerine kavuşacaktı. Fakat 15 Şubat 1896’da Güney Afrika’dan Arthur’un ölüm haberi geldi. Bunun üzerine Mabel çocukları alarak küçük bir köy olan Sarehole’a yerleşti. Bu köy Ronald’da derin etkiler bırakacak ömrünün kısa bir süresini burada geçirmesine rağmen hayallerinde yarattığı Hobbit diyarı Sarehole’u ziyaret edecekti. Sarehole’da Tolkien’o etkileyen sadece yemyeşil doğası değildi. Köy yakınında ki Moseley Bataklığı, kardeşi Hillary ile her zaman oynamaya gittikleri Cole Bank Road değirmeni ve devamlı kendilerini kovaladığı için “Beyaz Ogr” adını taktıkları değirmencinin oğlu da Ronald üzerinde derin izler bıraktı.

King Edward’s School’da eğitim görmeye başlayan Jhon Ronald Tolkien’in dil üzerine büyük bir yeteneği ve merağı vardı. Eski Gal ve Fin Dilleri üzerine eğitim görürken, zaman kendi Elf dillerini de yaratmaya başladı.

1914’te I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Oxford’da üniversite son sınıftaydı ve ertesi yıl İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı Birincilikle bitirip teğmen olarak orduya katıldı. 1916 Haziran’ında Fransa’ya gemiyle gönderilmeden önce, çocukluk aşkı Edith Bratt ile evlendi ve dört çocuk sahibi oldular. En yakın üç arkadaşından ikisinin öldüğü Somme Savaşı’na katıldı. Yılın sonlarına doğru hastalandı ve İngiltere’ye geri gönderildi.

Savaşın ardından Oxford’da Anglo-Sakson Profesörlüğü yaparak çalışmalarını akademisyen olarak sürdürdü. Anglo-Sakson (1925-1945), İngiliz (1945-1959) Dil ve Edebiyat dersleri verdi. Zamanla dünyanın en önemli dil bilimcileri haline gelecekti. Ana ilgisi İngiltere’nin Ortabatı topraklarının yazım ve dilbilgisi geleneği üzerineydi. Edebiyat tarihiyle ilgili araştırmalar arasında, E.V. Gordon ile birlikte yazdığı Sir Gawain and the Gren Knight (1925) ve Beawulf; The Monsters and the Crirics (1936) sayılabilir. Tolkien, Yüzüklerin Efendisi (1954-1955) üçlemesini üniversitede öğrenciyken yazmaya başlamıştı. Bu yapıt üzerinde çalışırken çocukları için yazdığı Hobbit (1937), üçlemeye giriş niteliğindedir ki eserin ulaştığı başarı yazarını bile şaşırtacaktı.

Emekliye ayrılıp Edith ile birlikte Bounermouuth’a yerleşti ama karısının 1971’deki ölümünün ardından Oxford’a döndü. Tolkien geçirdiği bir hastalık sonrasında 1973’te öldü. Yarım kalmış eserleri, notları ve defterleri oğlu Christopher Tolkien tarafından yayıma hazırlanarak basıldı.

Tolkien’in Eserleri

-1925 – Sir Gawain And The Green Knight (editör, E.V. Gordon ile birlikte)

-1936 – Beowulf: The Monsters And The Crirics

-1937 – Hobbit

-1939 – Fairy Stories

-1949 – Farmer Giles Of Ham

-1954 – Yüzüklerin Efendisi – Yüzük Kardeşliği

-1954 – Yüzüklerin Efendisi – İki Kule

-1954 – Yüzüklerin Efendisi – Kralın Dönüşü

-1962 – The Adventures Of Tom Bombadil

-1967 – Smith Of Wootton Majör, The Road Goes Ever On

Başka bir yazımızda Pablo Picasso kimdir? Picasso’nun Hayatı Hakkında Bilgiler yazımızı okuyabilirsiniz

One thought on “J.R.R Tolkien Kimdir?

Comments are closed.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla