Steve Jobs Kimdir?

Steve, 24 Şubat 1955 tarihinde San Francisco’da dünyaya geldi.

Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı politik bilim profesörü Abdülfettah John Jamdali’nin oğludur. Sonraları Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir.

Steve Jobs, 1972 yılında Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olmuştur. Daha sonra Oregon’daki Reed College’e başvurdu. Başvurusu kabul edildi fakat bir dönem sonra oradan ayrıldı.

1974 yılında arkadaşı Steve Wozniak ile ‘Homebrew Computer Club”un toplantılarına katılmaya başladılar. Kısa bir zaman sonra Jobs ve Wozniak iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapmak için Blue Box’lar üretmeye başladılar.

1976 yılında Jobs ve Wozniak Apple Computer Co.’yu, Jobs ailesinin garajında kurdular. İlk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I’di. Apple I satış fiyatı ise sadece 666.66 dolardı.

1977 yılında Apple II piyasaya sürüldü. O zamanlar Apple II ev piyasasında önemli bir yer elde etmiş ve Apple’ın bilgisayar piyasasında ki yerini sağlamlaştırmıştı.

1980 yılının Aralık ayında ise Apple Computer halka sunuldu ve çok iyi değerlerle piyasaya girdi.

Aynı yıl Apple Computer III piyasaya sürüldü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

Dönemin Pepsi CEO’su Jhon Sculley’in Apple şirketinin daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayacak bir yönetici olduğunu düşünen Jobs, “Ömrünün sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirmek mi?” sorusuyla kendisini ayartmış ve şirketine almıştır.

Steve Jobs, 1985 yılında şirket içinde çıkan bir tartışma sonrasında, kendi işe aldığı Sculley tarafından görevinden alındı ve kovuldu.

Kendi şirketinden kovulan Jobs, NeXT Computer‘ı kurdu. Teknolojik açıdan oldukça gelişmiş olan NeXT hiçbir zaman ticari başarı elde edilemedi ve bilimsel çalışmalar dışında kullanılmadı. Mesela Tim Barners-Lee özgün World Wide Web sistemini CERN’de bir NeXT bilgisayarında gelişmiştir.

1996 senesinde Apple, Jobs’u kurduğu şirketi geri getirmek adına NeXT’i 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. Çok dikkatli ve istikrarlı bir planlama sonucunda o zaman ki CEO Gill Amelio‘nun işine son verildi ve Steve Jobs 1997 yılında Apple’ın geçici CEO’su seçildi.

NeXT, Apple tarafından satın alındıktan sonra, NeXT’in üstün teknolojisi Apple ürünleri üzerinde kullanılmaya başlandı. Bu teknolojik birleşmenin en önemli ürünü Mac OS X’tir. Mac OS X, NeXTSTEP geliştirilerek yazılmış bir işletim sistemidir.

Bu dönemde gelişen teknoloji ile piyasaya sürülen İMac sonrasında satışlarda inanılmaz artış görüldü. İMac ürünlerini teknolojik üstünlüğüne paralel tasarım estetikleri de marka değerinin artmasında önemli bir etkendir.

Jobs yönetiminde ki Apple, geçmiş yıllarda kişisel bilgisayarlara kısıtı kalan kalan ürün yelpazesinin ötesine tanışmış oldu. İPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sürülmesiyle birlikte, İTunes dijital müzik yazılımını diğer işletim sistemlerine uygun hâlde piyasaya sürerek ve İTunes online müzik dükkanını açarak kişisel elektronik ürünleri ve çevrimiçi müzik piyasalarına el atmış oldu.

Steve Jobs, Apple’de yılda sadece 1 dolar karşılığında birkaç yıl boyunca çalıştı. Bu maaş aynı zamanda onu Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırmıştır.

Mac OS X işletim sistemi, İOS mobil işletim sistemi, İPhone, İPad, İMac, MacBook gibi yenilikçi ve ileri teknoloji ürünler ile şirketin marka değerini her geçen gün daha da arttıran Steve Jobs, 25 Ağustos 2011 tarihinde ilerleyen sağlık sorunları nedeniyle Apple Computer’daki CEO’luk görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Görevini Tim Cook’a bıraktı.

2004 yılında kanser tedavisi görmeye başlayan Steve Joba’a 2009 yılında bir karaciğer nakli yapılmıştı.

5 Ekim 2011 tarihinde 56 yaşındayken ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucundayken, sükunet içinde vefat etti” açıklaması yapıldı.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish
%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla