sanat kim içindir ?

sanat için sanat mı ? toplum için sanat mı ?

Edebiyatçı ve yazar Mehmet Samir Gazali’ye göre , bir sanatçının temeli her zaman toplum olmuştur . Eğer toplumun yaşayışı alt bir tabakada olmaz ise , bir sanatın icraatı her zaman toplum değerleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yeşerip güçlenecektir ! Sanat , öğretici , eğitici , yapıcı , faydalı olmalı ve bunların yanında da , ne olursa olsun estetiğini koruyabilmeli .

Yıllardır eğitim kurumları , yada eğitici diğer tüm kurumlarda , sanat sanat için midir, sanat toplum için midir? soruları yıllardır hızını kesmeden , her daim sorulmaya , tartışılmaya ve bu konu üzerinde binlerce fikir beyan edilmeye devam ediliyor .

Unutmayalım ki , bir sanatçıyı sanatçı yapan eseri değil , eserine paha biçen toplumun kendisidir her daim . Eğer bir toplum sanatçının eserini beğenir ve destekler ise , bu eser sanat için değil toplum için olmuş olur .

geneli faydalı eserler

Hiç bir sanatçı , içinden çıktığı toplumdan asla ve kati üstün olmamalıdır . Eğer bir üstünlük olacak ise bu toplumun üstünlüğüdür , sanatçıda bu kuram da sadece bir gönüllüdür toplum içinde. Bir sanatçı kendini üstün görmeye başladığı an , çok kısa bir süre içinde kazandığı değer tamamen yerle bir olur . Burada da anlaşılacağı üzre , eğer sanat için sanat olmuş olsaydı , toplumun sanatçının değerinin düşmesine bir etkisinin olmaması gerekecekti . Lakin söz konusu değeri veren toplum olduğundan , verilen şeyin alınması da an meselesidir her zaman .

Sanat mutlaka toplum için olmalıdır . Bir toplum da ne kadar çok gerçek sanatçı varsa o toplum o kadar özgür ve güçlü olacaktır . Çünkü , sanat için sanat olmuş olsaydı topluma hiçbir şekilde fayda sağlayamaz ve kısa bir sürede yok olmaya mahkum eserler olacaktır , ki öyle eserlerin günümüzde pek anılmamasının sebebi de, yine budur .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: