Recep Tayyip ERDOĞAN , kimdir ?

Nerede Doğdu ?

Aslen Rize kütüğüne bağlıdır . Anne ve babası , ata dedesi tamamen Rizeli olan cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’nın yaşantısının büyük çoğunluğu İstanbul da geçmiştir. 26 ŞUBAT 1954’de İstanbul’da doğmuştur ve ikinci adı olan Tayyip ismini de dedesinden almıştır . Kasımpaşa da ikamet etmiştir.

Eiğitim Hayatı

Recep Tayyip ERDOĞAN 1965 yılında Kasımpaşa piyale ilköğretim okulundan mezun olmuştur. 1973 yılın da ise imam hatipli ünvanına sahip olmakla beraber , aldığı fark derslerden kaynaklı Eyüp lisesinden de diploması olmuştur. Yıl 1981 olduğun da Recep Tayyip Erdoğan Marmara Üniversitesinin iktisadi ve Ticari bilimler fakültesinden mezun olmuştu.

MARMARA İKTİSADİ VE TİCARİ FAKULTESİ

Recep Tayyip ERDOĞAN ve Ailesi

R.T ERDOĞAN ‘nın Babası , Ahmet ERDOĞAN’dır. Babası 17 yaşında istanbul’a taşınmış ve belli bir süre sonra Şirket-i Hayriye de çalışmıştır . Başarılı işler çıkartan Ahmet efendi şirket için de , belli bir süre sonra Kaptanlık rütbesine laik görülmüş ve tüm hayatı boyunca çocukları için çabalamıştır. Ayrıca ilim irfan konusunda da geri durmayan Ahmet efendi , çocuklarını da bu yolda eğitmiştir. Baba Ahmet efendi 8 aralık 1988 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. . Annesi ise Tenzile ERDOĞAN’dır. 7 ekim 2011 de karın ağrısından hastahaneye kaldırılan Tenzile hanım hayata gözlerini yumdu. Erdoğan toplam beş kardeştir. Üçü erkek biri kız olan , Mehmet , Hasan , Mustafa Erdoğan ve kız kardeş Vesile İLGEN’dir. Recep Tayyip ERDOĞAN’nın toplamda dört çocuğu vardır. İkisi kız , ikisi erkek olan , Necmettin Bilal , Ahmet Burak , Sümeyye ve Esra Erdoğan adlarında çocukları vardır. Ayrıca diğer aile üyelerinden , Sadık Eymen , Ahmet Akif , Mahinur , Ömer Tayyip , Ali Tahir ve son doğan Canan Aybüke adlarında , toplam altı torunu vardır.

Spor Hayatı

Erdoğan tamamı ile bir futbol tutkunuydu. Kariyeri mahalle takımlarından Camialtı Spor ile başlamıştır 1969 yılında . Daha sonra İETT Spor kulübüne transfer oldu. Burada ise İstanbul şampiyonluğunu tatmış oldu . 12 eylül 1980 yılında İETT spor kulübünden ayrılıp , 16 yıllık spor hayatına da veda etmiş oldu. Ayrıca babası , rahmetli Ahmet efendinin rızası olmuş olsaydı , 1976-78 yıllarında Fenerbahçe tarafından gelen teklif ile profesyonel futbolculuk kariyeri de başlamış olacaktı.

Sosyal Yaşantısı

Erdoğan , çocukluk yıllarında , memleketi olan Rize’ye gider orada hem çalışır hem de tatil yapardı. Hatta geçen dönemler de , yapılan bir röportaj da , babası Ahmet efendinin manevi ve dini değerlere çokça önem verdiği için ilk işlerinin bir mollaya ( imam’a ) emanet edildiğini belirtmişti.

Çocukluk yıllarında çok fazla tatil yapamadığını , denizci olan babasının o zamanlar fazla gelirinin olmadığı belirten Cumhurbaşkanı , bir bisiklet bile alacak bütçelerinin olmadığını belirtmiştir. Birçok işte çıraklık yapmış , simit satmıştır bolca . İstanbul da ise ek olarak bu işleri yapmaya devam etmiş , ailesine destek olmuştur . Çalışmanın yanı sıra okulunu aksatmamış ve sıklıkla futbolun içinde olmuştur . İstanbul da babasının işlerinin iyileşmesinden kaynaklı ileri ki hayatı rahatlamaya başlamıştır. Bitmeye yakın olan lise hayatından , üniversite hayatına geçme hazırlıkları başlamış ve bu süreler içerisinde siyasi ilişkileri de güçlenmişti. Kendinin de röportaj da verdiği demeçte çok sıkıntılı yılları , azim göstererek , çalışarak ve Allah yolundan ayrılmayarak atlattığını ve devleti için hala çok çalıştığını belirtmişti.

Siyasi Hayatı

Recep Tayyip , 1969 – 1980 yılları arasında , futbol ile ilgilenirken , ayrıca da gönül verdiği siyasi partisi için memleket meseleleri ile ilgilenmişti . Aktif siyasi hayatı , lise ve üniversite yıllarında başlamış . İlk olarak Milli Türk Talebe Birliği kollarında aktif görev almış ve daha sonra 1976 da MSP Beyoğlu Gençlik Kollarına seçilmiş , 1980 yılına kadar da bu görevde kalmıştır.1984 yılında , Refah Partisinin Beyoğlu ilçe başkanı , 1985 yılında İstanbul il başkanı ve Refah partisinin MHK üyesi oldu. Recep Tayyip ERDOĞAN , seçimler öncesinde , partisi için yeni modüller geliştirmiş , halka gitmiş ve sıklıkla gençlerin kendilerine katılması gerektiğini , gençlerin desteğinin şart olduğunu vurgulamış ve o dönem tamamen gençlere yönelmiş ve büyük destek almıştır . Bu destekler seçim döneminde , Beyoğlun da büyük başarı getirmiş ve parti içinde rol model olmuştur.Bu çalışmalarının parti desteği alarak da yurt genelinde başlatmış ve yıl 1994’ü gösterdiğinde İstanbul için kader anı başlamış ve Recep Tayyip ERDOĞAN , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Dedik ya kader anı , Erdoğan belediyeye girdiğinde 2 milyarlık borçla devraldı . Dönemin şartlarında sosyal problemler İstanbul sınırlarında diz boyuydu . Hastahane , çöp , gıda , fabrika , işsizlik , göç derken bir sürü sıkıntının alına girmiş ve ilçe başkanıyken , rol model aldığı belediyecilik çalışmaları ile , ilk olarak yolsuzluğun önüne geçmiş ve 2 milyarlık borcun çoğunluğu bitmiş ayrıca 4 milyarlık da yatırım yapılmıştı. Dönem şartları baz alınarak kaliteli hizmetler sunan Erdoğan ve ekibine artık inananlar çoğalıyor , Erdoğan halk için girmediği yer kalmamış hatta halkı için genel evine girip destek istemiştir.

Yıl 1997 ve Erdoğan seçim için konuşma yapmakta … Meb’in önerdiği bir kitap da ki o şiir düştü diline , 3 yıl yapmış olduğu başkanlığı elinden alındı , hakkında ki söylentiler bitmek bilmedi. O muhtar bile olamaz artık denildi …

Hapislik süresi tam tamına 4 ay sürdü . Dönemin koalisyonu karmakarışık , siyaset allak bullak yıl 2001 olduğunda , Erdoğan ve arkadaşları kolları sıvayıp AK Parti için çalışmalara başladılar.Parti kuruldu ve Erdoğan Genel başkan olarak göreve geldi . Parti çalışmaları hız kesmek bilmedi . Yıl tam olarak 2002 genel seçimleri gösterdiğinde , AK parti Parlemento’nun yaklaşık üçte ikisini ( 363 ) milletvekili ile iktidara geldi. Erdoğanın hapislik durumu kaynaklı 2002 de millet vekili olamamış 2003 deki seçimlerde tutuklanmasına sebep olan Siirt seçimlerinde ki konuşmasından sonra tekrardan Siirt millet vekili oldu.

O dönemden beri , Türkiye de birden çok Reforma imza atan Erdoğan , iki defa Başbakanlık , bir Cumhurbaşkanlığı ve son reform ile Başkanlık sıfatlarını kullanış ve hala TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN Başkanı olarak görevini ve hizmetini icra etmektedir.

Recep Tayyip ERDOĞAN , kimdir ?” üzerine bir düşünce

  • Mayıs 30, 2019, 3:16 am
    Permalink

    Adam kral

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: