Adolf Hitler Kimdir? Adolf Hitler Hakkında Bilinmeyenler

Adolf Hitler, 20 Nisan 1989 tarihinde Avusturya’da doğdu. Bilinenin aksine Hitler aslında Alman değil, bir Avusturyalıdır. Hitler, Alois Hitler ve Alois’in üçüncü eşi (aynı zamanda ikinci dereceden kuzenidir, evlenmek için kiliseden izin almıştır) Klara Pölz’ün oğlu olarak doğmuştur. Alois’in altı çocuğundan dördüncüsüdür. Avusturya vatandaşı olarak doğan Adolf daha sonra 1925’te Avusturya vatandaşlığından çıkarılmıştır.

Hitler eğitim hayatı boyunca oldukça başarısızdı. Bu nedenle ressam olabilmek için Viyana Güzel Sanatlar Akademisi sınavına girdi fakat kazanamadı. 1912 yılında Almanya’nın Münih şehrine taşındı ve I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ardından gönüllü olarak orduya yazıldı. Almanların büyük yenilgiler almasının ardından arkadaşlarıyla Alman İşçi Partisi’ni kurdu ve başına geçti.

Daha sonra Parti’nin ismini değiştirerek Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi adını verdi. Üyelerine ise kısaca Nazi denildi. Lider olarak kendisine Führer lakabını verdi. Burada aldığı kararlar neticesinde hükümeti devirme girişiminde bulundu fakat bu girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Olayın ardından Adolf Hitler yakalanarak 10 ay hapse mahkum edildi. 1930 Eylül ayı seçimlerinde Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi seçimleri kazanarak iş başına geldi. Ülke genelinde yaptığı büyük hizmetlerle Almanya büyük bir kalkınma yaşayarak zenginleşti. 1932 yılında Hitler Şansölye (Cumhurbaşkanı) seçildi. Daha sonra siyasi rakiplerini hızla ortadan kaldırarak ülkenin tek adamı oldu.

Gizli bir şekilde Alman ordusunu silahlandırarak Avrupa’nın üzerine büyük saldırılar düzenledi. Başlatmış olduğu II. Dünya Savaşı’ndan sonra 65 milyondan fazla insanın ölümüyle sonuçlandı. Şüphesiz Hitler’in en büyük ve trajik hatası Rusya’ya savaş açması oldu. Birçok cephede savaşan Alman askerleri arada kaldığı için kayıplar verdi. Savaşın gidişatı Almanların aleyhinde olmasının ardından Hitler yakalanacağını anlayınca 30 Nisan 1945 yılında eşit Eva Braun ile birlikte intihar etti. Ölümünden önce askerlerine cesedinin yakılmasını emretti. Bunun nedeni ölümünden sonra Rus ordusu tarafından cesedinin ele geçirilip teşhir edilmek istememesiydi.

Adolf Hitler Hakkında Bilinmeyenler

– Adolf Hitler 4 yaşındayken bir rahip tarafından boğulmaktan kurtarıldı. Bu yüzden küçüklüğünde bir rahip olmak istiyordu.

– Hitler ailesi zamanında ekonomik sıkıntıları olduğu için onlardan ücret almayan Yahudi bir aile doktoruna sahipti. Hitler başa geçince ona koruma verdi ve onu “asil Yahudi” olarak adlandırdı.

– Hitler’in ilk aşkı Yahudi’ydi. Ancak hiçbir zaman cesaretini toplayıp ona bu hislerini açıklayamadı.

– I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz bir asker yaralı bir Alman askerin hayatını bağışladı. Fakat bu hayatında yaptığı en trajik hataydı. Çünkü o asker Adolf Hitler’di.

– Hitler tarihte halk için sigaraya karşı hareket başlatan ilk liderdir.

– Hitler bir vejetaryen idi ve hayvanların kesilmesini zorlaştıran yasalar çıkarttı.

– Hitler 1939 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

%d blogcu bunu beğendi: